Bilim 28 ŞUBAT 2011 / 13:58

Dünyanın öbür ucundan telefon tuşlayan makine ürettiler

Böylece Amerika’ya gittiğinizde bile Türkiye’deki telefonunuzun tuşlarına basabilir, sevdiklerinize sürpriz yapabilirsiniz. Ne kadar eğlenceli...

Güney Kore’de yaşayan Mok Young Bak adlı bir mucit mi diyelim meraklı mı diyelim, Caduceus adlı ilginç bir aygıtın tasarımına imza atmış. Bu aygıt, dünyanın neresinde olursanız olun uzaktan kontrol edilebilen robot düzenekler sayesinde 3 farklı cep telefonunun tuşlarına dilediğiniz gibi basabiliyor. Tıpkı aşağıdaki videoda olduğu gibi:[vimeo]http://vimeo.com/12109563[/vimeo]Sistem, uzaktan doğru tuşa basıp bamadığınızı algılamak üzere hareket edebilen kamera düzenekleriyle size görüntülü bilgi aktarımı da yapabiliyor.Peki neden? Mok Young Bak, büyük ihtimalle bu işi uzak otomasyon sistemlerinin farklı şekillerde kullanımına zemin hazırlamak için oluşturdu. Veya belki de sadece canı sıkıldığı için böyle bir şey de yapmış olabilir, bu durumda canı da bir hayli sıkılmış olsa gerek.Makinenin detaylarına bu PDF dosyasından ulaşabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun