Bilim 08 OCAK 2010 / 12:51

Dünyanın ilk moleküler transistörü üretildi

Bir araştırma grubu, sıradan bir transistör nasıl kullanılıyorsa molekülü de aynı şekilde kullanmayı başardı.

Bir araştırma grubu, sıradan bir transistör nasıl kullanılıyorsa molekülü de aynı şekilde kullanmayı başardı.


 

Bir grup bilim adamı tek bir molekülden dünyanın ilk moleküler transistörünü oluşturmayı başardı. Yale Üniversitesi ve Güney Kore'de bulunan Gwangju Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nden katılan bir grup araştırmacı, benzen moleküllerinin altınla temas ettiğinde bir silikon transistorü gibi hareket ettiğini ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, önce altın yoluyla uyguladıkları voltaja bağlı moleküllerin farklı enerji durumlarını manipüle ettiler. Sonra da enerji durumlarını manipüle ederek, molekül üzerinden geçen akımı kontrol etmeyi başardılar.

Bilim adamları bu durumu ilginç bir benzetmeyle açıkladı: "Bu bir tepeden topu yuvarlamak gibi. Topun, elektrik akımını ve tepenin uzunluğunun, moleküllerin farklı enerji durumlarını temsil ettiğini farz edelim. Tepenin uzunluğunu yani moleküllerin enerji seviyelerini kendimiz ayarlayabildik, böylece enerji durumu düşük olduğunda akımı devreden geçirebildik ve enerji durumu yüksek olduğunda akımı durdurabildik." Araştırma grubu bu şekilde, sıradan bir transistör nasıl kullanılıyorsa molekülü aynı şekilde kullanmayı başardı.

Elektrik bağlantılarını bu gibi küçük ölçülerde meydana getirmek ve bunun için ideal olan molekülleri kullanmak, bu moleküllerin nereye yerleşeceğini sağlamak ve molekülleri elektik temasına bağlamak bu keşfin anahtar noktası aslında.