Bilim 30 MART 2009 / 07:44

Dünyanın ikinci büyük güneş santrali inşaa ediliyor

Florida’da inşaa edilecek güneş enerjisi santrali, 11 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Florida’da inşaa edilecek güneş enerjisi santrali, 11 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacak.


Amerikalı şirket Lauren Engineers & Constructors, ABD’de Florida Indiantown’da dünyanın en büyük ikinci güneş enerjisi santralini inşaa etmek için Florida Power & Light Company (FPL) ile anlaştı. Güneş ışığını doğrudan elektriğe çeviren güneş pilleri (photovoltaic) teknolojisi sayesinde santral, 75MW güç üretebilecek. Bu da kent içinde bulunan yaklaşık 11 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacak.


Martin Next Generation Güneş Enerjisi Merkezi adı verilen proje, FPL’nin Martin fabrikasının yanına inşaa edilecek.  Proje 200 bin parabolik ayna içerecek. Yıllık 155 bin MWh enerji üretilecek. FPL, merkezin evlerdeki gaz emisyonunu 30 yıllık süreçte 2.75 milyon ton azaltabileceğini tahmin ediyor. Bu, yollardaki otomobil sayısının her yıl 18.700 adet azaltılması ile elde edilebilecek bir çevre temizliğine benziyor. Sonuç övülmeye değer. Ancak güneş enerjisinin vat başı 1 Amerikan doları olması, Florida halkınının cebini biraz yakacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun