Bilim 02 KASIM 2015 / 17:09

Dünyanın en kuru çölü çiçek bahçesine döndü

Şili’de bulunan Atamaca Çölü son 20 yılın en yüksek yağış miktarını görerek, mor çiçeklerle kaplandı.

Şili’nin kuzeyinde yer alan Atamaca Çölü dünyanın en kuru çölü olmakla ünlü. Bu yıl, Atamaca Çölü’nde 20 yılın en yüksek yağış miktarının görülmesiyle ve Patricia Kasırgası’nın çiçek tohumlarını beraberinde getirmesiyle birlikte; çölde ikinci kez renk cümbüşü yaşandı.

Tek bir yağmur damlası olmadan 173 ay geçiren Atamaca Çölü’nde bölgeye bir gün içerisinde 14 yıllık yağmurun yağmasıyla birlikte, çöl mor renkli çiçeklere boyandı. Ulusal Turizm Servisi yöneticisi Daniel Diaz‘in EFE haber ajansına yaptığı açıklamaya göre; “Bu yıl ki çiçek yoğunluğunun başka bir örneği yoktu ve gerçek şu ki bu olayın aynı yıl iki kere gerçekleşmesi ülke tarihinde görülmemiş bir şeydi. Bizim için çok büyük bir sürprizdi” şeklinde açıklıyor.

Bu olağan doşı çiçeklenmeyi görmek için bölgeye 20 binden fazla turistin gelmesi bekleniyor. Daniel Diaz bu olağan dışı durumun iklim değişikliğine bağlasa da, Şili halkı için turizm getirisi açısından önem taşıyor. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun