Bilim 30 MAYIS 2012 / 11:45

Dünyanın en eski müzik aletleri bulundu

Dünyanın en eski müzik aletleri bulundu

Almanya’da yapılan kazı, dünyanın en eski müzik aletlerini gün yüzüne çıkardı. Kuş kemiklerinden ve mamut dişlerinden yapılan flütlerin 42-43 bin yıllarına ait olduğu tespit edildi.Oxford Üniversitesi’nden Prof. Tom Higham’ın yönetimindeki ekip, Almanya’nın güneyinde bulunan Geissenkloesterle mağarasındaki flütlerin bulunduğu katmandaki hayvan kemiklerinin 42-43 bin yıllarına ait olduğunu tespit etti. Daha önce yapılan araştırmalarda Tubingen Üniversitesi’nden Prof. Nick Conard, 2009 yılında en eski müzik aletini bulmuştu. Conard, kendi bulgularıyla son derece uyumluluk gösteren yeni bulguların, Tuna nehrinin 40-45 bin yılları arasında insanların ve teknolojik icatların Avrupa’nın merkezine doğru hareketliliğinin açık göstergesi olduğunu söyledi.

Araştırmacılar, bulguların aşırı soğuklar sebebiyle 39-40 bin yılları arasında Tuna nehrinin üst kısmına gelmiş insanlara ait olabileceğinin altını çizdiler. Uzmanlar bulunan müzik aletlerinin eğlence ya da dini törenler için kullanmış olabileceğini ifade ederken, müziğin insanları 30 bin yıl önce Avrupa’da soyları tükenen neandertallerden ayıran bir etken olduğunu ifade ediyorlar.

O dönemlerde de, sabahın köründe flüt çalarak "alt mağaradaki" insanları rahatsız eden insanların varolduğunu bilmenin, beni biraz daha rahatlattığını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun