Bilim 23 HAZİRAN 2010 / 11:22

Dünyanın en çevreci binası Çin'de

Bu bina tüm enerji ihtiyacını güneş ve rüzgardan sağlayacak.

Bu bina tüm enerji ihtiyacını güneş ve rüzgardan sağlayacak.


Grontmij ve Soeters Van Eldonk Architects uluslararası tasarım yarışmasını kazandıktan sonra sorumluluğu ele alıp Çin'in Wuhan bölgesinde Wuhan Enerji Merkezi'ni hayata geçirdiler.

Şimdilik geliştirilme aşamasında olan bu çiçek şeklindeki bina, Wuhan'ın enerji çiçeği olarak tanımlanıyor. 140 metre uzunluğundaki binayı, yaprak şeklindeki laboratuarlar çevreleyecek. Karbon salınımı yapmayacak olan binanın, tüm enerji ihtiyacı güneş ve rüzgardan karşılanacak.

Binanın tepesinde yer alan güneş panelleri yenilenebilir elektrik üretirken, binanın yağmur sularını toplayacak olan Rainwater sistemi su tedariğini sağlayacak. Binanın bünyesindeki rüzgar türbinleri ise enerji konusunda gerekeni yapacak.

Binanın çiçeği olarak tanımlanan kase biçimindeki tepe aynı zamanda binanın ısını ve serinliğini dengeleyecek. Doğal havalandırma prensibini kullanan bina, merkezi güneş olukları ile bu doğal havalandırma sistemini maksimize edecek. Dünyanın en çevreci binası olarak tanımlanan Wuhan Enerji Merkezi'nin en zaman tamamlanacağı ise bilinmiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun