Bilim 13 MART 2012 / 17:18

Dünyanın en büyük güneş paneli Thames üzerine kuruluyor

Dünyanın en büyük güneş paneli Thames'e kuruluyor

Thames nehri, üzerine kurulan fotovoltaik güneş panelleriyle birlikte dünyanın en büyük güneş köprüsü olma yolunda ilerliyor. 1886 yılında Viktorya tarzında inşa edilen köprü, daha fazla yolcu taşıması ve daha gelişmiş bir tren hizmeti verebilmesi için Network Rail Limited ile güçlendirilen Blackfriars istasyonu, üzerine eklenen yeni çatıyla birlikte, 1103 MW’lık güneş enerjisi üretecek ve 4400’ün üzerinde fotovoltaik güneş panelinden oluşacak.

Güneş panellerinin yıllık 900 bin kilovat saatlik elektrik üretmesi beklenirken, bu durumun istasyonun harcadığı enerjinin yüzde 50’sini karşılayarak yıllık karbondiosit salınımını 511 ton kadar azaltacağı öngörülüyor. Buna ek olarak yağmur suyu depolama sistemleri ve doğal aydınlatma sağlayan borular gibi sistemlere sahip yeni istasyon tam bir enerji tasarrufu sağlayacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun