Bilim 14 ŞUBAT 2011 / 16:47

Dünyadaki toplam veri miktarı hesaplandı

Dünyadaki toplam veri miktarı hesaplandı!

Güney Kalifornia’da bir üniversitede görev yapan bilim insanları, insanlığın şimdiye dek ne kadar bilgiyi depoladığı üzerine kapsamlı bir çalışma yaptı ve ortaya inanılmaz bir sonuç çıktı: Tam olarak 295 exabayt!

Bu yığında Facebook mesajları ve edebi eserler kadar, porno filmler de önemli bir yere sahip. Çünkü söz konusu sonuç, ‘analog’ bilgiyi de kapsıyor. Eğer bir kum tanesi bile bir parça bilgi anlamına geliyorsa, bu da her insan için dünyadaki kum tanesi miktarının 315 katı demek oluyor.Martin Hilbert’a göre, ekonomilerin, politik özgürlüğün ve kültürel büyümenin artan bir biçimde teknolojik yeterliliklere bağlı olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu araştırma da, insanlığın bilgiyi ele alma becerisini ölçmek adına yapılan ilk çalışma.Ama bu araştırma sonucunu çok da abartmamak gerek. Çünkü örneğin ‘295 exabayt’ rakamı, her halükarda bir insanın tüm DNA moleküllerinde depolanan bilginin yüzde 1’inden daha az. Hilbert, tarihçilerin dijital çağın başlangıç tarihini belirlediklerinde, bunun muhtemelen 2002 yılı olduğunu söylüyor. Yani, global dijital depolama kapasitesinin toplam analog kapasiteye ilk eriştiği zamana… 2007 yılına geldiğimizde ise hafızamızın neredeyse yüzde 94’ü dijital formdaydı.Aynı yıl, insanlık 1.9 zettabayt bilgiyi televizyon ve GPS gibi yayın teknolojileri ile gönderdi. Bu, dünya üzerinde her insanın günde 174 gazete okumasıyla eşit.Bu tablo karşısında Hilbert, “Rakamlar çok etkileyici. Ama doğanın elindeki bilgi ile kıyaslandığında, hala çok küçük” yorumunu yapıyor ve şöyle devam ediyor: “Doğa ile kıyaslandığında biz mütevazi birer çırağız. Doğa, büyüklüğü ile aklın sınırlarını zorluyor, ama oldukça durağan. Bunun tam tersi olarak, dünyanın teknolojik bilgiyi işleme kapasitesi ise çok hızlı büyüyor.”

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun