Bilim 08 HAZİRAN 2011 / 15:40

Dünyaca ünlü bilim insanlarının Ankara ODTÜ çıkarması başlıyor

Her biri alanında önemli çalışmalara imza atan ve MIT, Pennsylvania, Boston gibi dünyanın seçkin üniversitelerinden gelen bilim insanları, ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nün 9-10 Haziran 2011 tarihlerinde düzenlediği “Informatics Science Festival”e katılmak üzere Ankara’ya geliyor.

Sempozyumun davetli konuşmacılarından Prof. Charles Cantor, İnsan Genom Projesi’nin başlatılmasına ve sürdürülmesinde öncü rol oynamış dünyaca ünlü bir bilim insanı. İnsanın gen haritasının çıkarılmasını amaçlayan ve genetik hastalıklar, kanser, kalp hastalıkları, astım, verem, depresyon ve yaşlılığa bağlı hastalıklar gibi birçok hastalığın tanı ve tedavisinde devrim başlatan bu proje, insanlık tarihinin en önemli buluşları arasında sayılıyor. Projede elde edilen bilgilerin tıp dünyasına yakın gelecekte daha büyük yenilikler ve keşifler getirmesi bekleniyor.

Prof. Cantor, İnsan Genom Projesi’nin başlatılmasında ve genomik tanı alanında günümüzde yaygın olarak kullanılan birçok yöntemin ve cihazın geliştirilmesinde öncü rol oynadı. Cantor özellikle kalıtsal bozuklukların doğum öncesinde belirlenmesine ve günümüzün önemli sorunlarından, genetiği değiştirilmiş organizmaların (GDO) kontrolüne yönelik geliştirdiği yöntemlerle de tanınıyor. Aynı zamanda bir biyoterörizm uzmanı da olan Cantor, sempozyumda, genetik bozuklukların doğum öncesinde belirlenmesine yönelik geliştirdiği ve anne karnından alınan rutin bir kan örneği esasına dayanan ve amniosentezi tarihe karıştıracak yöntemi anlatacak.

Bilgisayar bilimleri ve bilişsel bilimler de sempozyumun konuları arasında

Sempozyumun davetli konuşmacılarından Prof. Aravind Joshi ise bilgisayar bilimleri ve bilişsel bilimler alanlarında heyecan verici araştırmalara imza atmış olan bir bilim adamı. Franklin Enstitüsü’nün verdiği “Benjamin Franklin Madalyası” dahil birçok ödülün sahibi olan Prof. Joshi, sempozyumda kelimelerden konuşmaya geçiş konusunda bir konuşma yapacak.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nün 15. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenecek sempozyumun diğer konuşmacıları, Prof. Selim Ünlü ve Prof. Asuman Özdağlar Acemoğlu. Araştırmalarını Boston Üniversitesi’nde sürdüren Prof. Ünlü, sempozyumda biomoleküllerin yüksek verimlilikle tanımlanması ve yapısal sınıflandırılması hakkındaki gelişmeleri aktaracak.

Araştırmalarını MIT’de (Massachusetts Institute of Technology) yürüten ve “dünyanın en iyi kontrol mühendisi” seçilen Prof. Asuman Özdağlar Acemoğlu ise bilgisayar ağlarında iyileştirme yöntemleri üzerine bir konuşma yapacak.

Etkinlikler, 9-10 Haziran tarihlerinde saat 09:00-17:30 saatleri arasında ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi A Salonu’nda gerçekleştirilecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun