Bilim 26 OCAK 2012 / 16:56

Dünya'ya en yüksek çözünürlükte bakış

Dünya'nın şu ana dek çekilmiş en yüksek çözünürlüklü fotoğrafları NASA tarafından yayınlandı. Nasa tarafından  uzaya gönderilen  en son uydu olan Suomi NPP tarafından çekilen görüntüler 8000x8000 piksel. Kuzey ve Orta Amerika’yı görüntüleyen fotoğrafa “Blue Marble2012” adı verildi. Bilindiği üzere 1972 yılında Apollo 17 adlı uydu, Arap Yarımdası ve Afrika Kıtası’nın fotoğrafını çekmiş ve o fotoğrafa “Blue Marble” adı verilmişti. Uydu bu görüntüleri üzerindeki özel kızılötesi kamera (VIIRS – Visible Infrared Imager Radiometer Suite) ile elde etmiş.

Suomi NPP, hava koşullarını takip etme ve bilim adamlarının uzun dönem hava ve iklim değişikliklerini takip edebilmesi için uzaya gönderilmişti.

Bu bağlantıdan tam çözünürlüklü halini indirebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun