Bilim 08 EKİM 2012 / 14:46

Dünya'nın merkezine inmek için 1 milyar dolar aranıyor

Dünya'nın merkezi inmek için milyar dolar aranıyor

NASA’nın Mars’ta hayat belirtisi aradığı günlerde, Jules Verne’in ünlü hikayesi “Dünya’nın Merkezine Yolculuk” gerçeğe dönüşmeyi bekliyor. ‘Integrated Ocean Drilling Program’ (Entegre Okyanus Sondaj Programı) çerçevesinde 1 milyar dolar harcanması planlanan projeyle birlikte, Pasifik Okyanusu'nun 2 km derinliğe sahip, seçilen 3 noktadan bir tanesinde kazı çalışması gerçekleştirilecek. Projenin okyanus yüzeyinde gerçekleştirilmesinin en önemli sebebi olarak kazının karadan yapılması durumunda kayalardan oluşan ve kazması oldukça güç ve zaman isteyen kısmın kalınlığının 60 km’ye kadar ulaşması gösteriliyor. Denizden gerçekleştirilen kazılardaysa bu kalınlık 6 km’ye kadar inebiliyor.

[caption id="attachment_58412" align="alignnone" width="455" caption="Chikyu "][/caption]

Bilim tarihinin en önemli projelerinden biri olarak gösterilen çalışma, Japon üretimi 'Chikyu' isimli kazıcıyla gerçekleştirilecek. 30 cm genişliğinde kazı yapılarak dünyanın sert kabuğunu aşmayı planlanan kazı işlemini zorlaştıran en önemli husus, kazıcı başlarının sadece 50 - 60 saat kadar ömrü olması ve daha sonrasında yenilenmesi gerekmesi. Bu yüzden projenin mevcut kazma teknolojileri ile 2020 yılında bitmesi umuluyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun