Bilim 13 MART 2013 / 13:56

Doğrudan deriye basılabilen elektronik alıcı "dövme" geliştirildi

Son bir yıl içerisinde geliştirilen giyilebilir teknoloji ürünleri , esneyebilen bataryalar ve elektronik dövme gibi inovatif fikirlerin ardından, ABD’li bilim insanları ilk kez insan vücuduna yapıştırılabilen alıcı geliştirmeyi başardılar. The Verge’de yayınlanan habere göre, dışarıdan bakıldığında normal bir dövmeden farksız olan alıcı, vücuda ait ölçümler yapabilmesinin yanı sıra sinir sisteminin bütün hareketlerini de takip edebilme özelliğine sahip.

Standart elektronik dövmelerin aksine elastik polimer yüzeye sahip olamayan alıcılar, doğrudan derinin üzerine basılıyor. Doğrudan derinin üzerine basılan alıcılar, ilk sürümlerine göre 30 kat daha ince bir yapıya sahip olduklarından vücuda ait ölçümleri çok daha verimli bir şekilde gerçekleştirebiliyor.Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Illinois Üniversitesi’ne bağlı Rogers Araştırma Grubu’ndan John Rogers, yeni çalışmada elastomer madde kullanmak istemediklerini belirtirken, sadece lastik bir damga kullanılarak geliştirilen bu teknolojinin derinin üzerine direkt olarak uygulanabildiğinin altını çizdi. Rogers, bu özellik sayesinde alıcıların derinin üzerinden hiç bir ortamda düşmeyeceğini de sözlerine ekledi.
ETİKETLER : elektronik dövme
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun