Bilim 17 ŞUBAT 2012 / 11:28

DNA'dan robotlarla kansere son!

Nano robotlar kanserli hücreleri bir bir avlayacak

İnsan DNA’sı baz alınarak geliştirilen mikroskobik robotlar, tedavisi zor hastalıkları ortadan kaldıracak.Harvard Üniversitesi bilim adamları, kanser gibi tedavisi zor hastalıklara yerine müdahale edebilmek için hayal gücünün sınırlarını zorladı ve nano-robotları tasarladı. İnsan DNA’sından yola çıkılarak tasarlanan nano-robotların, vücuda girdiğinde kanser hücrelerini bir bir ortadan kaldırması hedefleniyor.

Tedavide, sorunlu hücrelere nokta atışı yapabilmeyi sağlayacak bu yeni yöntemle, tüm vücuda uygulanan ilaç ve ışın tedavilerindeki yan etkilerin de ortadan kalkması bekleniyor. Hücreleri ortadan kaldırdıktan sonra işini bitiren robotlar imha edilebilecek veya yeniden programlanabilecek. Robotlar doğal organizmalar olduğundan vücuttan atılması da kolay olacak.

Kanserli hücreleri programlayacak

Laboratuvar ortamında son derece başarılı sonuçlar alındığı belirtilen nano-robotların artık hayvanlar üzerinde denenmesi planlanıyor. Bu denemeler sayesinde robotların daha güçlü ve uzun ömürlü olması sağlanacak ve vücutta daha fazla alanda kullanılabilmesinin önü açılacak. Üstelik bu robotlar gerektiğinde kanserli hücreleri düzgün çalışabilmeleri için yeniden programlayabilecek.

Bilim adamlarının verdiği bilgiye göre nano-robotlar tam olarak geliştirildiğinde sadece tedavi amaçlı kullanılmayacak. Aynı zamanda kişinin belirtilen hastalıklara karşı bağışıklık kazanmasını da sağlayabilecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun