Bilim 10 EYLÜL 2012 / 11:45

Dizüstü bilgisayarların babası Bill Moggridge vefat etti

69 yaşında hayata gözlerini yuman Britanyalı endüstriyel tasarımcı, 1979 yılında günümüzde kullanılan açılıp kapanabilen ekranlı dizüstü bilgisayarı tasarlamıştı.Günümüzde hemen herkes en azından bir süreliğine dizüstü bilgisayarla tanıştı. Özellikle iş hayatının vazgeçilmezi haline gelen bilgisayarların günümüzdeki haline gelmesindeki en önemli basamaklarından birini oluşturan tasarımcı hayatını kaybetti.

Britanyalı endüstriyel tasarımcı Bill Moggridge 69 yaşında kanser nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Moggridge, 1982 yılında piyasaya sürülen ve 8 bin 150 dolardan alıcı bulan, klavyeli Grapihical Retrieval Information Display (GRID) bilgisayarın tasarımını 1979 yılında gerçekleştirdi. Yüksek fiyatı nedeniyle piyasada beklediği ilgiyi göremeyen cihaz, önce Amerikan ordusu tarafından, daha sonra da 1985 yılında NASA’nın uzay araştırmalarında kullanıldı.

[caption id="attachment_56663" align="alignnone" width="455" caption="1985 yılında Discover uzay mekiğinde kullanılan "Grid Compass""][/caption]

2010 yılından bu yana The Smithsonian's Cooper-Hewitt Ulusal Tasarım Müzesi müdürü olan Bill Moggridge, mücadele ettiği kansere yenik düşerek vefat etti.

Bill Moggridge hayatından kesitler sunan videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PWkk9sr_GOs[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun