Bilim 02 EYLÜL 2010 / 12:39

Dizel araçlar çevreci araçlardan daha çevreciymiş

İsviçre yönetiminin yayınladığı rapor "Dizel araçlar elektrikli araçlardan daha çevreci" diyor.

İsviçre yönetiminin yayınladığı rapor "Dizel araçlar elektrikli araçlardan daha çevreci" diyor.


İsviçre yönetimi, lityum-iyon batarya kullanan elektrikli araçların büyük ölçüde bilinmeyen etkilerini ele alan bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma sonucunda ise bilinenin aksine dizel araçların çevre açısından elektrikli araçlardan daha iyi olduğu ortaya çıktı.

İsviçre hükümetinin yayınladığı “Contribution of Li-Ion Batteries to the Environmental Impact of Electric Vehicles” başlıklı raporda lityum-iyon elektrikli araçların çevreye etkisi ele alınırken, bugünün dünyasında elektrikli bir aracın ekosistem açısından ciddi bir yük olduğu sonucunu çıkarıyor. Çalışma, Lityum-iyon bataryanın elektrikli araçlarda kullanılmasının etkisinin çevreye küçük olduğunu belirtirken, üretilen elektriğin yenilenebilir enerji yollarıyla üretilmediğini, bu araçlarda elektrik ihtiyacının fosil yakıtlardan karşılanması dolayısıyla aracın çalışma aşamasının aslında pillerden daha fazla çevreye büyük yük olduğu öne sürüyor. Ayrıca çevreci olarak bilinen araçların elektrik ihtiyacını fosil yakıtlarından karşılamaya devam etmesi halinde, karbon salınımında diğer araçlar kadar çevreye zarar vereceği dile getiriliyor.

İçten yanmalı normal bir motorun çevreye elektrikli araçtan daha az zarar vermesi için 100 kilometrede 3.9 litreden daha az yakıt tüketmesi gerektiği belirtiliyor. Rapor, bu aralıktaki tüketimin küçük ve son derece tasarruflu dizel araçlarda başarıldığı belirtiliyor ve bunu ayrıntılı bir biçimde örnekliyor.

İsviçre hükümetinin yayınladığı rapora ulaşmak için: http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/es903729a

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun