Bilim 11 EKİM 2012 / 10:08

Diş tedavisinden korkanlara iyi haber

Diş tedavisinden korkanlara iyi haber

Endonezyalı bir diş doktorunun geliştirdiği diş matkabı, normal matkabın çıkarttığı tiz sese göre daha “mutlu” sesler çıkartarak diş hekiminden korkanların bu korkusunu azaltmayı amaçlıyor. Pek çok kişi, diş tedavisinde kullanılan matkap ve onun çıkarttığı ürkütücü tiz ses sebebiyle dişçiye gitmekten korkar.

Endonezyalı Dr. Dhanni Gustiana, normal bir matkabı bu rahatsız edici ses yerine MP3 çalabilecek şekilde geliştirerek, insanların dişçi korkusunu yenmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

595 dolar harcayarak özellikle çocukların dişçi korkusunu yenmelerini amaçlayan Gustiana, matkabın üzerine yanıp sönen ışıklar ve şirin plastik oyuncaklar da yerleştirmiş.

Bu yılın başında Uluslararası Dişçilik Kongresi’nde tanıtılan aygıt için şimdiden müzik listeleri hazırlamakta fayda var.

DailyMail'in konuya ilgili haberini bu linkte görebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun