Bilim 20 HAZİRAN 2011 / 14:21

Dikkat, nükleer bomba var!

17 yaşındaki genç nükleer bomba avcısı oldu

İşte 'adam olacak çocuk'. 17 yaşındaki genç nükleer bombayı algılayan detektör tasarladı.Bilim çalışmaları konusunda uçuk fikirler artık sıklıkla genç beyinlerden çıkıyor. Kendi el yapımı nükleer bomba detektörünü tasarlayan 17 yaşındaki Taylor Wilson da bunlardan biri.

Bundan 3 yıl önce (17 yaşındayken) geliştirdiği füzyon reaktörünü içinde barındıran bir el yapımı detektör, kargodaki kapalı konteynırlara nötronlar göndererek içerisinde herhangi bir nükleer madde olup olmadığını saptayabiliyor.

Wilson Intel’in ilgisini çekti

Genç bilim adamı Taylor Wilson nükleer detektörüyle Intel’in dikkatini çekmeyi başardı. Wilson şimdi kendi imzasını taşıyan cihazıyla Intel International Science Fair 2011’de yer aldı ve cihazını tanıttı.

Cihazı ‘nükleer terörizm ile mücadele’ için tasarladığını belirten Wilson, gümrüklerden her gün 35 milyonun üzerinde kargo konteynırının geçtiğini ve bunların üzerinde nükleer terör faaliyetlerini engellemeye yönelik arama yapmanın bu cihazla çok daha kolay olacağını belirtti.

Her seferinde bir konteynırı tarayabilen cihaz bugüne kadar tasarlananlara göre hem daha basit, hem de daha verimli bir arama yapılabilmesini sağlıyor. Cihazın kullanımının güvenli olup olmadığı konusunda ise daha herhangi bir bilgi yok.