Bilim 23 MART 2010 / 14:33

Deniz suyundan içme suyu sudan ucuz

Küçük ölçekli ve az enerjiye ihtiyaç duyan yeni çözüm deniz suyunu arıtmak için kullanılacak.

Küçük ölçekli ve az enerjiye ihtiyaç duyan yeni çözüm deniz suyunu arıtmak için kullanılacak.


Günümüzde yüzlerce milyon insanın temiz suya ulaşmakta zorlanırken ve 2050'de bu oranın dünya nüfusunun üçte birine ulaşacağı düşünülürken, güzel haber Nature Nanotechnology'den geldi. Nature Nanotechnology'nin önerdiği mikro akıtma yöntemi, geniş çaplı arıtma tesisleriyle kıyaslanabilecek kadar enerjiyi tasarruflu kullanırken, pille çalışabilecek kadar küçük cihazlara uyarlanabiliyor.

İşin temeli, tuzlu suyu Y şeklinde hazırlanmış bir kanala yönlendirmekten geçiyor. Bu kanalda tuz ve diğer iyonlar bir tarafa kayarken, arındırılmış temiz su diğer tarafa doğru akacak. Tabii bu ayrım kendi kendine değil, iyon yoğunluğu polarizasyonu adı verilen bir süreç sayesinde gerçekleşecek. Bu da sadece pozitif yüklü katyonların geçişine izin veren Nafion adlı bir zarla olacak. Bu sisteme ayrıca eklenen bir gerilim fazıyla, tüm yüklü iyonlar Y şeklindeki borunun bir tarafına doğru itilecek. Tuzundan ve iyonlarından arınmış su ise diğer kanala akacak.

Aslında ince zarlar kullanılarak su arıtan sistemler hali hazırda kullanılıyor. Fakat bu yeni yöntemin iyonların çoğunu zara ulaşmadan ayırması sayesinde daha az bakım isteyeceği ve daha verimli olacağı ifade ediliyor.

Aygıta ait detaylı bilgi ve çizimleri bu adreste görebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun