Bilim 20 MAYIS 2011 / 12:22

Damar tıkanıklığı 3 bin 500 yıldır var

Mumyalar üzerinde yapılan araştırmalarda damar tıkanıklığının sandığımızdan çok daha eskiye dayandığı ortaya çıktı. Fast food’un hayatımızın büyük bölümünü oluşturması sizi çok da fazla korkutmasın. Çünkü 3 bin 500 yıllık bir mumya üzerinde yapılan araştırma bu sorunun çok çok eskilere dayandığını kanıtlıyor.

Damar tıkanıklığını ‘modern çağın sağlık sorunu’ olmaktan çıkaran gelişme, 3 bin 500 yıl önce yaşamış olan Mısırlı bir prensesin mumya üzerinde yapılan çalışmanın neticelendirilmesi.

Kahire ve ABD’de toplam 52 mumya üzerinde gerçekleştirilen tıbbi araştırmalarda, bedenlerin 44 tanesinin damalarında sıkışmış kalsiyum birikintilerine rastlandı.

Damarı tıkanan en eski mumya

Milattan önce 1550 ile 1540 yılları arasında yaşamış ve kalp krizine bağlı olarak ölmüş olduğu düşünülen Prenses Ahmose-Meryet-Amon şu anda damar tıkanıklığına sahip bilinen en eski mumya olma özelliğini taşıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun