Bilim 08 MAYIS 2009 / 10:56

Daily Motion’a erişim yine engellendi

Milyonlarca videonun yüklü olduğu Daily Motion bir kez daha erişime kapatıldı.

Milyonlarca videonun yüklü olduğu Daily Motion bir kez daha erişime kapatıldı.


Türkiye'de YouTube ile birlikte en çok ziyaret edilen video sitesi Daily Motion da YouTube'un akıbetine uğruyor. Daily Motion'a erişim ikinci kez mahkeme kararıyla engellendi.30 Temmuz 2008 tarihinde engellenmesiyle birlikte Türk internet topluluğunun sansüre karşı ilk organize eylemi olan "Sansüre Sansür" hareketini başlatmasına neden olan Daily Motion'un Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 24 Mart 2009 tarihli, 2009/25 sayılı karar uyarınca engellendiği ifade edildi. Sitenin hangi gerekçeyle engellemeye uğradığı ise diğer engellemelerde olduğu gibi belirtilmiyor.


Daily Motion'un kapatılmasıyla seslerini Ağustos ayında yükselterek, 500'den fazla kişisel ve kurumsal siteyi kendi kendine kapatan "Sansüre Sansür" hareketinin, ikinci eyleme hazırlandığı sırada gerçekleşen olayın, www.sansuresansur.org adresinde toplanan internet kullanıcılarının eylem planını hızlandırmasına neden olacağı yorumları yapılıyor. Sansüre Sansür İnsiyatifi sivil toplum örgütlerinin Türkiye'de başta internet olmak üzere yapılan tüm yasak girişimlerine karşı 11 Mayıs'ta sesini duyurması bekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun