Bilim 29 EKİM 2008 / 14:49

Daha yeşil bir dünya için "Volvo Adventure"

Çevrecilik bilincini artırmayı amaçlayan “Volvo Adventure Proje Yarışması" na Türkiye’deki tüm okullardan 13-17 yaş arasındaki öğrenciler katılabilecekler.Proje Yarışması" na Türkiye’deki tüm okullardan 13-17 yaş arasındaki öğrenciler katılabilecekler.

Çevrecilik bilincini artırmayı amaçlayan “Volvo Adventure Proje Yarışması" na Türkiye’deki tüm okullardan 13-17 yaş arasındaki öğrenciler katılabilecekler.Proje Yarışması" na Türkiye’deki tüm okullardan 13-17 yaş arasındaki öğrenciler katılabilecekler.


Daha yeşil, daha temiz, daha güvenli bir dünya yolunda atılan adımlarla ilerleyen "Volvo Adventure Proje Yarışması" için başvurular başladı. Son başvuru tarihi 30 Ocak 2009 olan yarışmaya, Türkiye’deki tüm okullardan 13-17 yaş arasındaki öğrenciler hazırladıkları projelerle katılabilecekler. “Volvo Adventure Proje Yarışması" gençler arasında çevrecilik bilincini artırmayı ve gençleri pratik projeler üreterek yaşadıkları doğa ve çevreye katkıda bulunmaları için düşündürmeyi amaçlıyor. Dünyanın dört bir yanındaki öğrenciler, daha temiz bir çevre için biyolojik çeşitlilik, atıklar, su, enerji ve ulaşım konularında projeler geliştirerek önce kendi ülkelerinde yarışacaklar; ardından da birinci olan proje İsveç’in Göteborg kentindeki uluslararası “Volvo Adventure Platformu" nda yarışacak.


Bu yıl Türkiye’nin 6’ncı kez katılacağı yarışmada uluslararası/yerel Volvo Jürisi tarafından belirlenecek Türkiye’deki ilk 3 proje, 2009 Mart ayında İstanbul’da düzenlenecek Türkiye finalinde ödül alacak. Ardından Türkiye birincisi, diğer ülke birincileriyle birlikte Mayıs ayında İsveç’in Göteborg kentinde düzenlenecek uluslararası finale de projesiyle katılacak. Yetişkin bir lider eşliğinde en az 2, en fazla 5 öğrencinin oluşturduğu grupların katılabileceği yarışmada projelerin ingilizce olarak hazırlanması gerekiyor. Sunulan projelerin uygulanmış ve sonuç alınmış projeler olması başarı şansını yükseltiyor. Dört bölümden oluşması istenen projenin ilk bölümü problemin ve toplumda nasıl algılandığının saptanması; ikinci bölümü sorunların ne olduğunun bulunması, incelenmesi ve sorunların öneminin belirtilmesi; üçüncü bölümü hedef ve aktiviteler belirtilerek, problem çözümüne yönelik hareket planının hazırlanması; dördüncü bölümü ise ilk üç bölümde gerçekleştirilen çalışmaların raporlanmasını kapsayacak şekilde hazırlanacak.


Uluslararası finalde yarışmaya hak kazanan tüm öğrenciler Göteborg’da en az 3 gün kalacak ve birinci olan projenin sahibi olan ekibe 10 bin dolar, ikinciye 6 bin dolar, üçüncü olan ekibe ise 4 bin dolar ödül verilecek. Projeler, Volvo Adventure'ın web sitesinde yayınlanarak, tüm dünyaya duyurulacak.


Geçtiğimiz yıl, 168 proje başvurusu ile Türkiye, dünyada Volvo Adventure'a en yüksek başvuru sayısını yakalayan ülke olmuş ve Türkiye birincisi Avcılar Anadolu Teknik Lisesi “Kağıt ve Pil Biriktirerek Felaketleri Silelim” projesiyle Götebörg’daki finalde ülkemizi başarıyla temsil etmişti.


www.volvoadventure.org

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun