Bilim 21 KASIM 2012 / 15:20

Curiosity Mars'ta yaşam kalıntısı buldu

Curiosity Mars'ta yaşam kalıntısı buldu

Bir süredir Mars’ta keşif yapan uzay aracı Curiosity önemli bir keşif yaparak, Kızıl Gezegen üzerinde organizma kalıntısına rastladı. 

Geçtiğimiz aylarda NASA tarafından Mars’a gönderilen Curiosity’nin büyük ses getirecek bir keşif yaptığı iddiaları konuşulurken, uzay aracının Mars’ta organizma kalıntısına ulaştığı belirtiliyor. NASA Curiosity'nin bulduğu 'şey'in ne olduğu konusunda net açıklama yapmayarak herkesi merakta bırakırken, “Curiosity’nin elde ettiği en son bulgular tarih kitaplarına geçecek. Gerçekten çok etkileyici görünüyor” açıklamasını yaptı.

Organik moleküllerin bulunması, Mars’ta yaşam olabileceği ihtimalini güçlendiren en önemli sinyallerden biri olacak. Bir önceki uzay aracı Phoenix, keşif görevi esnasında toprak numunesini eritmiş ancak Mars toprağında yer alan perkloratlara (tuz) rastlamıştı. Perkloratlar, ısıya tepki vererek tüm karmaşık organik molekülleri yok ediyor ve geride sadece karbondioksit bırakıyor. Karbondioksit, Mars atmosferinde oldukça bol miktarda bulunuyor.Phoenix’in aksine, Curiosity’nin sahip olduğu en son teknoloji analiz ve deney donanımı, perkloratların tepki vermesini önleyen bir şekilde yavaşça ısıtılmasını sağlıyor. Aynı zamanda, deney esnasında numunede ne kadar karbon, oksijen, hidrojen ve diğer moleküllerin bulunduğu net bir şekilde ölçülüyor.

NASA, Curiosity'nin keşfiyle ilgili Aralık'ın ilk haftasında açıklama yapılacağını bildirdi.

Daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun