Bilim 13 OCAK 2010 / 08:46

CR-Z Hibrid Coupé tasarımı ile dikkat çekiyor

Honda CR-Z'nin dış tasarımı, belirgin Honda tasarım özellikleri referans alınarak düzenlenmiş.

Honda CR-Z'nin dış tasarımı, belirgin Honda tasarım özellikleri referans alınarak düzenlenmiş.


 

Honda'nın yeni hibrid otomobili CR-Z'in tanıtımı Detroit Otomobil Fuarı'nda yapıldı. Verimli benzin-elektrik motor kombinasyonunun avantajlarını 6-vitesli manuel şanzıman ile aktaran Honda CR-Z, şık bir 2+2 coupé gövde ile dikkat çeken bir tasarım sunuyor. Yeni coupé, sürücü odaklı şasisi ve IMA paralel hibrid sistem destekli uyumlu motoru ile mevcut hibrid anlayışını değiştirecek şekilde tasarlanmış.

CR-Z'nin dış tasarımı, belirgin Honda tasarım özellikleri referans alınarak düzenlenmiş ve ortaya yuvarlak hatlı ve detaylı çizilmiş bir dış form çıkmış. Yakıt verimliliği ve düşük emisyon değerleri sunan paralel hibrid sistemi, sürücü odaklı 6-vitesli bir manuel şanzıman ile birleştirilmiş. Yeni manuel şanzıman 1.5 litrelik 4-silindirli bir motor ile tamamlanmış. IMA paralel hibrid sisteminin gücü ve torku ile birleştirilmiş 1.5 litrelik motor, toplamda 124 beygir ve 174 Nm torkluk bir güç üretiyor.

Otomobilin günlük kullanılabilirliğini arttırmak için CR-Z, 3-modlu bir sürüş sistemi ile donatılmış. Bu özellik ise sürücüye gaz pedalının, direksiyonun, klima kontrolünün ve IMA sisteminin sunduğu destek seviyesinin duyarlılıklarını değiştiren üç farklı sürüş modu arasında seçim yapabilme imkanı veriyor.

Avrupa özellikli CR-Z ise müşterilerin kısa mesafelerde minyon yetişkinleri ya da uzun yolculuklarda çocukları taşıyabilmesini sağlayan 2+2 oturma planına sahip. Arka koltuklar tek dokunmalık çok basit bir hareketle yatırılarak gerektiğinde bagaj kapasitesi artırılabiliyor.

İlk olarak Japonya'da Şubat ayında satışa çıkacak olan yeni Honda CR-Z'in Avrupa satışları 2010 yılının ortalarında başlayacak. Türkiye pazarına girişinin takip eden yılda başlaması için ise çalışmaların devam ettiği belirtiliyor.