Bilim 13 NİSAN 2011 / 11:10

Çin kendi yolunu kendi bulacak

Çin, ABD ve Avrupa’ya kafa tuttu, kendi yön bulma uydusunu uzaya gönderdi.‘Kapalı devre’ olarak tanımlanabilecek yapısına rağmen dış dünyaya birçok alanda kafa tutan Çin, ABD’nin GPS’i, Avrupa’nın Galileo’su ve Rusya’nın küresel navigasyon uydu sistemiyle rekabet edecek bir yön bulma sistemini devreye soktu.

Devlet tarafından gerçekleştirilen proje sonucu ortaya çıkan Beideu adlı navigasyon sistemi, 2012 yılına kadar Asya ve Pasifik bölgesinde yüksek doğruluk payına sahip bir yön bulma hizmeti sağlayacak. Çin’in hedefi 2020 yılında sistemi küresel bir kapsama alanına ulaştırmak.

Yeni uydu navigasyon sistemi, 2000 yılında ABD’nin GPS’ine (Global Positioning System) bağımlılıktan kurtulmak için ortaya kondu. Şu anda yörüngede bulunan 6 uydu sistemin temelini oluşturuyor. Bazı kaynaklar, uydu sayısının 35’e çıkacağını belirtiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun