Bilim 13 AĞUSTOS 2010 / 13:38

Çin bu sefer çevreyi ciddiye aldı

Çin, çevre kirliliğini önlemek için en verimsiz 2 bin fabrikasını kapatmaya hazırlanıyor.

Çin, çevre kirliliğini önlemek için en verimsiz 2 bin fabrikasını kapatmaya hazırlanıyor.


Dünyayı en çok kirleten ülke Çin, bu yılın sonunda 2005 yılında yaptığı beş yıllık plan çerçevesinde enerji kullanımını yüzde 20 azaltmayı amaçlıyor. Planlanan enerji tasarrufu çerçevesinde, Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı ülkenin verimsiz ve eski teknolojiye sahip 2 bin fabrikasını kapatma kararı aldı.

Çin’in enerji verimliliğini artırmak için 30 Eylül’e kadar kapatması beklenen fabrikaların 762’sini çimento, 279’unu kağıt fabrikaları, 175’ini çelik ve 84’ünü deri fabrikaları oluşturuyor. Bu adım Çin’in enerji sorununu ve yarattığı çevre kirliliğine yegane çözüm olmasa da, ülkenin enerji tasarruf hedeflerinin önemli bir parçası olarak değerlendiriliyor.

Eski ve verimsiz fabrikaların kapatılmasıyla sadece çevre kirliliği değil, üretim yapısının geliştirilmesi, teknik kapasitenin ve ticarette yaşanan uluslararası rekabetin artırılması da yapılan planlar arasında. Artan ithal kömür ve petrol bağımlılığı yüzünden son yıllarda enerji kullanım kapasitesini çok fazla artıran ülke, tarihinde hiç olmadığı kadar sera gazı yaymaya başladı. Küresel ısınma üzerinde çalışan bilim insanları ve enerji analistlerinin dikkatini çekmeye başlayan bu durum ise Çin’i bu gibi kararlar almaya zorladı.

Bu hedeflerin yanı sıra Çin’in ayrıca 2020’ye kadar karbon salınımını yüzde 40-45 oranında azaltacağına yönelik bir rapor hazırladığı belirtiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun