Bilim 02 ŞUBAT 2012 / 11:53

Çılgın Ruslar buzul çağına dönüyor

20 milyon yıl önce dünyada neler oldu?

Rus bilimadamları Antarktika’nın buzul çağından kalma en büyük gölüne girmeye hazırlanıyor.İnsanoğlunun bitmek tükenmek bilmez merakı sayesinde ilerleyen bilim şimdi yepyeni bir keşfe gebe. Rus bilimadamları Antarktika’nın 20 milyon yaşındaki en büyük buzul gölüne girmeye hazırlanıyor.

El değmemiş noktaya uzanmaya çalışan bilimadamları, Vostk istasyonundaki 20 yıllık çalışmanın ardından ulaştıkları yaklaşık 4 kilometre derinlikteki buzul gölüne ulaştı. Buradaki çalışmanın dünyada daha önce varolmuş yaşam formlarını ortaya çıkarması bekleniyor.

200 gölden sadece biri

Vostok istasyonu bu anlamda bir başlangıç olarak kabul ediliyor. Uzmanlara göre bu çalışma tek başına dünyanın 20 milyon yıl öncesini keşfetmeye ve inanılmaz gerçekler ortaya çıkarmaya yetmeyecek. Çoğu bilimadamı bu ilk adımı sadece bir gövde gösterisi olarak kabul ediyor.

Bilimadamlarının 200’den fazla gölün bulunduğunu söylediği bölgedeki çalışmalarda Vostok istasyonunun ilk olduğu belirtiliyor ve bilgilere göre burası daha önce Avustralya’ya bağlı bir kara parçası.

[caption id="attachment_42761" align="alignleft" width="264" caption="Burada Vostok istasyonunun konumu ve çalışılan bölgenin kesiti gösteriliyor "][/caption]