Bilim 10 KASIM 2010 / 14:03

Çevreci yaklaşımları uygulamamak dünyaya 1 trilyon dolara mal oldu

Birileri Uluslararası Enerji Ajansı'nın çağrılarını dikkate alabilir mi acaba?

Birileri Uluslararası Enerji Ajansı'nın çağrılarını dikkate alabilir mi acaba?


Uluslararası Enerji Ajansı (International Energy Agency - IEA), bu yıl hazırladığı raporda dünya genelinde şirketlerin çevreci teknolojileri ve yaklaşımları gündeme getirmemesinin 1 trilyon dolar zarara neden olduğunu açıkladı.

Rapor, özetle batılı ve gelişmiş ülkelerin petrol ile diğer karbon bazlı enerji kaynaklarını kullanmak yerine yenilenebilir ve nükleer enerji gibi kaynaklara geçişte ciddi ekonomik ve bürokratik engellerle karşılaştığına dikkat çekiyor. Bu uygulamaların hayata geçmemesi nedeniyle enerjiye harcanan bedel ve çevreyi koruma adına yapılan çabaların miktarının ise sadece 2009 yılı için 1 trilyon doları bulduğu tahmin ediliyor.

ArsTechnica'nın haberinin detaylarını bu adreste bulabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun