Bilim 10 AĞUSTOS 2011 / 10:41

CERN'in büyük hadron hızlandırıcısını buyrun evde kendiniz deneyin

Yerçekiminin sebebini bulacağım diye iki atomu çarpıştırmak için milyar dolarlık yatırıma, 30 kilometrelik tünel kazmaya ne gerek var?Geçtiğimiz yıl hizmete giren ve "Aman dünyayı yokedecek, aman kara deliğe sebep olacak" diye hakkında sayısız söylenti çıkarılan CERN'in LHC (Large Hadron Collider - Büyük Hadron Çarpıştırıcısı) projesi sonunda halka inmeye karar verdi. Yani siz de dilerseniz Higgs Boson adı verilen ve  yerçekiminin kaynağı olduğu düşünülen atom altı parçacığın bulunmasına evinizden destek verebilecek, saçı sakalı beyazlamış bir grup araştırmacının Nobel ödülü almasına katkıda bulunabileceksiniz.

Proje, yıllardır gündemden hiç düşmeyen ve uzaydan gelen sayısız sinyalleri ayrıştırarak akıllı varlıkların izlerini arayan SETI@Home projesiyle büyük benzerlik gösteriyor. Siz bilgisayarınıza bir program yükleyeceksiniz, araştırmacılar LHC'deki çarpışmaların simülasyonlarını size iletecek, bilgisayarınız boş kaldığı zamanlarda bunun üzerinde modelleme yapacak ve raporları merkeze geri göndererek bundan sonraki deneylerde olası hata paylarının belirlenmesine yardımcı olacak.

Projenin bir güzel tarafı da, toplam 6 milyar dolara mal olan CERN'in imkanlarından gelişmekte olan ülkelerin de dolaylı olarak faydalanmasına imkan tanıması. Detaylı bilgi ve katılım için CERN'in LHC@Home 2.0 web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun