Bilim 08 OCAK 2013 / 13:32

Cep telefonları sağlığa zararlı mı değil mi? Yeni geliştirilen yöntem kesin bir cevap peşinde

Cep telefonları sağlığa zararlı mı değil mi?

Cep telefonlarının yaydığı radyasyonun sağlık üzerindeki olası etkilerini araştırmak üzere ortaya koyulan yeni yöntem, bu konuda uzun yıllardır süregelen tartışmaları daha sağlam bir zemine oturtmayı amaçlıyor. Cep telefonlarının sağlığa zararlı olup olmadığına yönelik tartışmaların ucu neredeyse mobil endüstrinin başlangıcına kadar uzanıyor. Bugüne kadar bu tartışmalardan da net bir sonuç çıktığına şahit olmadık. Endüstrinin önde gelenlerine ve düzenlemeden sorumlu kurumlara sorarsanız cep telefonu ve baz istasyonlarının riski kuş tüyü yastığa kafanızı koyup uyumakla kıyaslanacak kadar az. Araştırmacılara baktığınızda ise farklı bulgularla karşılaşıyorsunuz. Bir şöyle söylüyorlar, bir böyle söylüyorlar.

İşin kötü yanı, bu araştırmalardan istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç çıkması için binlerce deneğe ve onlarca yıllık gözleme ihtiyacınız var. Temel olarak sorulan soru şu: Cep telefonları veya baz istasyonları tarafından dağıtılan dalgalar acaba hücre çekirdeğine kadar nüfuz edip DNA üzerine mutasyona neden olacak kadar güçlü bir etki yaratabiliyor mu? Yani diğer bir deyimle kansere neden oluyor mu?

Cevap, henüz bilmiyoruz.

İşte yeni ortaya koyulan yöntem, bunun gerçekten olup olmadığına net ve somut bir cevap vermeyi amaçlıyor.

Normalde radyo dalgaları vücutla (ve doğal olarak beyin dokusuyla) temas ettiğinde bu dalgalar hücreler tarafından ısı enerjisine dönüştürülüyor. Bu da manyetik rezonans (MR) izleme tekniğiyle gözlenebilen bir olgu.

Ancak MR ölçüm cihazlarının güvenlik sınırlamaları nedeniyle herhangi birini içinde metalik parçalar olan bir cep telefonunu kafasına dayamış halde MR cihazına sokup beyninin ne kadar ısındığına bakamıyorsunuz. Bu nedenle şimdiye kadar bu ölçekte yapılan çalışmalar sadece simülasyonlardan ibaret kalıyordu.

New York ve New Jersey'deki araştırmacıların bulduğu yeni yöntem ise cep telefonlarıyla eşdeğer karakterde radyo dalgası yayabilen, ama içinde herhangi bir metal parça barındırmayan antenleri temel alıyor. Bunu bir inek üzerinde deneyerek yaşayan bir canlıda gerçek zamanlı olarak  beliren değişimi MR ile algılamayı da başarmışlar.

Çok yakında bu düzeneğin daha gelişmiş halinin cep telefonlarının etkilerini gerçek zamanlı ve 3 boyutlu olarak izlemeye izin vereceği söyleniyor. Bunun da dokularda gerçek bir hasar oluşup oluşmadığının belirlenmesi konusunda önemli bir adım olacağı vurgulanıyor.

Detayları bu adreste bulabilirsiniz.
YORUMLAR
serkan 08 OCAK 2013 / 18:56 0 0
duyduma gore cep telefonuyla beyin dalgalarını bile kontrol edebiliyorsun.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun