Bilim 15 ARALIK 2014 / 09:54

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı yeniden harekete geçiyor

"Higgs Bozonu" adı verilen atomaltı parçacığın keşfinde kullanılan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, iki yıl sonra tekrar çalıştırılacak. Tam kapasite ile çalışacağı bildirilen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın yeni keşifler yapması bekleniyor.Parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen ve "Higgs Bozonu" adı verilen atomaltı parçacığın keşfinde kullanılan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı 'nın, iki yıl aradan sonra mart ayında tam kapasiteyle yeniden çalıştırılmaya başlanacağı bildirildi.

CERN tarafından yapılan açıklamada, dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık hızlandırıcısı olan 27 kilometrelik bir halka şeklinde tasarlanan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın çalıştırılması için -271 dereceye kadar soğutulması gerektiği ve bu ısıya neredeyse ulaşıldığı ifade edildi.

3 yıllık bir çalışma planı oluşturulan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın ilk döneme göre iki kat daha fazla enerji ile çalışma beklenirken, CERN Genel Müdürü Rolf Heuer, bu yeni enerji seviyesi ile Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın fizik ve gelecekteki keşifler için yeni ufuklar açacağını ifade etti.

CERN'de yapılan deneyler sonucunda Mart 2013'te Higgs Bozonu keşfedilmişti.