Bilim 17 KASIM 2011 / 11:03

Bu şekilleri kim yaptı?

Bu şekiller nasıl ortaya çıktı?

Google Maps üzerinde görüntülenen bu şekiller Çin'in Gobi Çöl'ünden elde edildi. Uzmanlar şekillerin ne olduğunu tartışıyor. Seçenekler arasında silah deneme alanı, uydu kalibrasyon bölgesi ve uzaylıların mesajı bulunuyor.

 ABD'de yaşan birçok kişinin ilgi çekmek için tarlasını geceden özel şekillerle sürdüğü, üzerine de uzaylıların mesajı olduğunu iddia ettiği anlara aralıklarla tanık oluyoruz. Bu kez Çin'de ortaya çıkan bu zigzaglı şekillerin ne olduğu konusunda uzmanlar tartışıyor.

Çin'in silahlarını test ettiği bir alan, uydu kalibre etme sahaları, ABD'deki önemli şehirlerin küçük birer haritası ya da uzaylıların mesajı seçenekleri üzerinde duruldu. Uzmanlar daha çok Çin'in dünyadan gizli olan ajan uydularını kalibre etmek için böyle bir yöntem kullanmış olabileceği üzerinde duruyor.

Daha önce Mars yüzeyinde birçok araştırmada bulunmuş Arizona Üniversitesi'nden Jonathon Hill'e göre, görüntüler kesinlikle bir uydu kalibrasyon sistemini işaret ediyor. Daha önce ABD'nin de benzer çalışmalar yürüttüğünü aktaran Hill, görüntülerin açıkça korkulmaması gereken bir boyadan ibaret olduğunu belirtiyor.

Silah deneme alanı olarak da böyle büyük bir arazinin kullanılabileceğini ifade eden Hill, "Söylentiler arasında birçok seçenek bulunuyor. Aslında bu alan uzay hava durumu ölçümlemesi için de kullanılıyor olabilir. Ancak her zaman gerçek, insanların istediği kadar ilginç olmayabiliyor" dedi.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun