Bilim 20 EKİM 2011 / 13:35

Bu radardan kaçış yok

MIT uzmanları, kalın duvarların arkasında hareket eden objeleri algılayabilecek bir radar teknolojisi geliştirdi. Birçok yeniliğe öncülük eden Massachusetts Institute of Technology (MIT) araştırmacıları tarafından geliştirilen radar, kısa radyo dalgalarını ve amplifikatörleri kullanıyor, sinyalleri bir kez almasıyla beraber gerçek zamanlı sayısal görüntü elde ediliyor. BBC News’in haberine göre, beton bir duvarın arkasında, 18 metre uzaklıkta olan ve fark edilmemeyi hedefleyen kişiler bile bu cihazla tespit edilebiliyor. Bu radarın kullanım alanlarından biri de (doğal olarak): savaş.

Standart bir radar, hedeflerin üstünden yansıyan radyo dalgaları göndererek görebiliyor, radarın alıcısına uyarı veriyor. Yani nesnelerin üstünden yansıyan ışıkla o nesneleri görebilmemiz gibi bir sistem öne çıkıyor ama güçlü duvarlardan ışık geçemediği gibi, radyo dalgaları da beton yüzünden engelleniyor ve bu zemin aşılsa bile, takip için gerekli olan geri dönüş yapılamıyor.

Radarda menzil sorunu aşıldı

İşte bu sorunu ortadan kaldırmayı hedefleyen MIT uzmanları, bunun için de S-bandı dalgası olarak bilinen kısa dalgaları ve güçlü sinyal amplifikatörlerini kullanmayı hedefledi. Proje ekibinin başında görev yapan Gregory Charvat, “Duvar-geçişli radar sistemlerinin en zor işi, hıza, çözünürlüğe ve gerçek zamanlı video bilgisi elde etmek için gereken menzile ulaşmak. Eğer risk oranı yüksek bir mücadele durumundaysanız, her 20 dakikada bir bir görüntüyü, potansiyel açıdan tehlikeli bir binanın yanında durmayı tercih etmezsiniz” dedi.

Testler süresince bilim adamları sağlam beton ve kalın duvarların arkasında hareket eden iki kişiyi ve metal bir direk sallayan kişiyi tespit etmeyi başardı. Bilim adamları, radarın hareket eden hedefleri tespit için tasarlanmış olmasına rağmen, hareketsiz durmaya çalışan bir kişinin de tam olarak sabit kalamayacağı fikrinden yola çıkıyor. Böylece radar en ufak hareketi bile tespit edebilecek ve objenin lokasyonunu gösterebilecek. Sinyaller bir kere alınıp alıcıya gönderildiği zaman, bunlar sayısallaştırılacak ve insanlar da canlı video akışında ‘damla’ gibi görünecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun