Bilim 23 MART 2011 / 11:04

Bu plastik parçalar bilin bakalım nereden çıktı?

Sizi fazla meraklandırmayalım: Resimde gördüğünüz tüm bu plastik parçalar, Arjantin kıyılarında yakalanan bir deniz kaplumbağasının midesinden çıktı.
Peki neden? Araştırmacıların verdiği bilgiye göre dünyada üretilen plastiğin yüzde 0,25'i okyanusa karışıyor. Ancak dünya genelinde yılda 260 milyon ton plastik üretildiğini düşünürseniz, bu küçük oranın bile ne kadar ciddi olduğunu görebilirsiniz. Sonuç olarak deniz kaplumbağaları ve diğer deniz canlıları da bu renkli cisimleri yiyecekle karıştırıp gövdeye indiriyor.Bu arada deniz kaplumbağaları için en tehlikeli plastik atığın tek kullanımlık plastik poşetler olduğuna ve bunların Çin, Güney Afrika ve Tayland gibi ülkelerde bile yasaklandığına veya kullanımını sınırlandırmak için aşırı vergilendirildiğine dikkat çekiliyor.Sözün önü, market alışverişinizi poşetlere koyarken "bunları da çöp poşeti yaparım" diye fazla fazla almayı düşünmeyin. Biraz da çevreyi düşünün.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun