Bilim 14 AĞUSTOS 2009 / 07:22

Bu karar Microsoft’un başını ağrıtacak

Teksas'da bir mahkeme, özel XML kodlarıyla ilgili bir patent sorunu yüzünden, Microsoft Word'ün Amerika'da satışını yasakladı.

Teksas'da bir mahkeme, özel XML kodlarıyla ilgili bir patent sorunu yüzünden, Microsoft Word'ün Amerika'da satışını yasakladı.


ABD'nin Teksas bölge mahkemesinde alınan bir karar Microsoft'u zor durumda bırakaxak gibi görünüyor. Kararın nedeni, Word'ün içinde özel XML kodları bulunduran XML, DOCX ve DOCM dosyalarını açabiliyor olması. Bölge Mahkemesi, Office paketinin içinde bulunan Word yazılımının satışını durdurdu. Bölge yargıcı Leonard Davis tarafından verilen karara göre XML, DOCX ve DOCM dosyalarını açabilen Word sürümlerinin satışı yasaklandı. Patent ihlali yapan Microsoft ABD'de Word sürümlerini satamayacak.

Kanada merkezli i4i isimli firmanın 2007 yılının Mart ayında açtığı davada, kendilerinin 1998 yılında patentini aldıkları bir teknolojiyi Microsoft'un kullandığını iddia etmişlerdi. Daha önce Mayıs ayında ayında Word 2003 ve Word 2007'de bulunan bu özellik sebebiyle i4i'ye 200 milyon dolar ödemeye mahkum edilen Microsoft, bilerek patent ihlali yaptığı için 37 milyon dolar daha ceza ödemek zorunda kalacak. Karara itiraz etmek için 60 günü olan Microsoft'un henüz bir girişimde bulunmadığı belirtiliyor.