Bilim 28 KASIM 2008 / 12:38

Bu hidrojen de evlere şenlik

İngiltere’de West Midlands yakınlarında bir ev, enerji kaynağı olarak hidrojenle çalışan bir yakıt hücresi kullanmaya başladı.

İngiltere’de West Midlands yakınlarında bir ev, enerji kaynağı olarak hidrojenle çalışan bir yakıt hücresi kullanmaya başladı.


Mevcut enerji kaynakları içinde çevreci bir alternatif olan hidrojen, doğada bolca bulunması ve kullanıldığında fosil yakıtlar gibi karbon emisyonu yaratmadığı için gelecek vaad ediyor. Buzdolabı büyüklüğündeki yakıt hücresi Baxi Immotech adlı bir Alman şirketi tarafından yapıldı. 1,5 KW elektrik ve 3KW ısı üretiyor. Araştırmacılar, bunun bir ev sahibinin kullandığı ortalama enerjinin yüzde 75’ine denk geldiğini, yani yüzde 25 enerji tasarrufu sağladığını söylüyor.


Ev için gereken enerjiyi sağlamak amacıyla doğal gaz gibi enerji kaynakları kullanılabiliyor. Şu anda, binalara doğrudan hidrojen aktarmak mümkün değil. Bu gerçekten yola çıkarak, hidrojenin eve enerji sağlayan doğal gazdan aktarılması gerekiyor. Hidrojen, doğal gazdan element üreten bir sistem aracılığıyla üretiliyor. Hidrojen gazı, yakıt hücresinde depolandıktan sonra elektrik ve ısıya dönüşüyor.


Gelecekte, hidrojenin ev ve binalara doğrudan iletilmesini sağlayacak ulusal bir hidrojen enerji şebekesi kurulması amaçlanıyor. Böylece yeni teknolojiyi destekleyecek bir altyapı da hazırlanmış olacak. 3 milyon dolar bütçesi olan proje, Advantage West Midland Ajansı, Fiziksel Bilimler Araştırma Konseyi ve Birmingham Üniversitesi ortaklığı ile yürütülüyor. 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun