Bilim 12 AĞUSTOS 2015 / 14:50

Bu gece Perseid Meteor yağmuru gerçekleşecek

12-13 Ağustos tarihlerinde meteor yağmurları arasından en bilinen Perseid Meteor yağmuru en yüksek seviyesine ulaşacak.Aslında sıradan olan meteor yağmurları arasından en popüler olanları Perseid ve Geminid. Bu meteor yağmurlarını bu kadar popüler yapan şey ise saatte 100’e yakın göktaşının rahatlıkla gözlemlenebiliyor olması. Ancak kış aylarında havanın kapalı olmasından dolayı, Perseidler daha sık anılıyor.

Göktaşları, Dünya atmosferine saniyede 11-72 km arasında değişen bir hızla girerler. Sürtünmeden meydana gelen ısıdan dolayı büyük bir kısmı eriyerek toz parçacıkları halinde yeryüzüne inebilir. Bizde bu erirken gözlemlediğimiz ki alev topunu “ yıldız kayması” olarak adlandırırız.Peki, neden göktaşı yağmurlarını her sene aynı aralıklarda görüyoruz?

Perseid göktaşı yağmurunun nedeni 109/Swift-Tuttle kuyrukluyıldızıdır. Her 133 yılda bir Perseid, Güneş etrafında bir tur atar. Bu sırada Güneş’e yakınlaşmasıyla geride bazı parçalarını bırakarak yörüngesi üzerinde bir enkaz yığını oluşturur. Dünya’nın ve kuyrukluyıldızın yörüngesinin kesişmesi sonucu bu enkaz yığınının içerisinden geçeriz.

Dünya’nın kütle çekim etkisiyle burada bulunan irili ufaklı taşlar atmosfere müthiş bir hızla girerek yanarlar. Biz bu anlık yanarak kayma olayını “yıldız kayması” olarak adlandırırız.

12-13 Ağustos tarihleri gecesinde en yoğun dönemine ulaşacak meteor yağmuru, dünyanın her yerinde ışık yoğunluğunun en az olduğu bölgelerde çıplak gözle rahatlıkla izlenebilecek. Öyle ki, atmosferde 1 saatte 120’ye yakın meteor görülebilecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun