Bilim 11 NİSAN 2012 / 11:30

Bu gece hangi rüyayı görmek istersiniz?

Rüyayı belirleyen iPhone uygulaması geliştirildi

Görmek istediğiniz rüyayı uykunuzda karşınıza çıkaracak iPhone uygulaması Dream:On iTunes'a geldi bile.Her ne kadar rüya görmek insanın yorgun uyanmasına sebep olsa da görülen iyi bir rüya, koca bir günün iyi geçmesini sağlayabiliyor. Britanyalı Profesör Richard Wiseman, bu durumun farkına vararak geliştirdiği Dream:On adlı iPhone uygulaması ile bunu kalıcı hale getirmeyi amaçlıyor. Özellikle "The Science of Sleep" filmini izlediyseniz, uygulama oldukça ilginizi çekecek türden.

Kullanıcıların uyumadan hemen önce uygulamayı aktif hale getirip, hangi senaryoda rüya görmek istediklerini ayarlamaları gerekiyor. Ardından, baş hizasına konulan iPhone, kişinin uyku esnasındaki hareketlerini algılamaya başlıyor. Uyku esnasındaki derin ve hafif uyku aşamalarını geçtikten sonra REM uykusuna geçilmesiyle birlikte devreye giren uygulama beyne daha önceden ayarlanmış olan ses sinyallerini gönderiyor. Böylece kullanıcı arzu ettiği rüyayı görüyor. Bunun yanı sıra uygulama kullanıcıların rahat bir şekilde uyanmasını da sağlıyor.

Uyku ve rüya hakkında çok az şeyin bilindiğini söyleyen Profesör Wiseman, uygulamanın uyku esnasında beyni görüntülemesi sayesinde bu konuda çok şey öğrenilebileceğini ve rüyaların kontrol altına alınabileceğini ifade etti.

Uygulamayı kullanan kullanıcılar, uyku düzenleri hakkında daha çok fikir sahibi olabilecekleri gibi, rüyalarında gördükleri insanları Facebook üzerinde paylaşabilecekler.3 adet rüya senaryosuyla ücretsiz olarak iTunes'tan indirilebilen uygulama hakkında daha çok bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.

Uygulamayla ilgili kısa bir videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rpeL-xub-_4[/youtube]
YORUMLAR
mustafa enes 11 NİSAN 2012 / 21:43 1 1
Bu adamlar sınırları fazla zorluyorlar, yakında tüm insanlığı zombiye çevirecekler. kafatasımızda koca koca urlarla, timörlerle gezeceğiz. Sırada ne var, rüyamıza girip, cinayet mi işlettireceksiniz bilinçsizce... Yoksa dünyayı mı ele geçireceksiniz. Hiç hoşuma gitmiyor bunlar, doğaya bu kadar karışmak tehlikeli... telefonu beynimizin dibine koyacağız, biz uyurken, o beynimize radyasyon pompalıycak. Ben gece yattığımda telefonu bazen yanımda açık unutuyorum, sabah kalktığımda, kazan gibi bir kafa, şiddetli bir ağrıyla uyanıyorum, hani kafanı şöyle iki taraftan mengene gibi sıktırır, geçtiğini sanarsın ya, hah işte o ağrıyla...
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun