Bilim 11 ŞUBAT 2010 / 13:35

Bu devre saniyede 100 milyar göz kırpıyor

Bilim insanları dünyanın en hızlı radyo frekans grafin transistörünü ürettiklerini açıkladı.

Bilim insanları dünyanın en hızlı radyo frekans grafin transistörünü ürettiklerini açıkladı.


 

Science dergisinde yayınlanan makaleye göre IBM araştırmacıları 100 GHz hızında, yani saniyede 100 milyar kere açılıp kapanabilen yeni bir grafin transistör ürettiklerini duyurdu. Bu başarı yeni nesil iletişim donanımları geliştirmeyi amaçlayan Carbon Elektronics programı için önemli bir kilometre taşı olarak nitelendiriliyor.

IBM Research Bilim ve Teknoloji Başkanı Dr. T. C. Chen konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Grafinin avantajı, elektronları çok yüksek hızda dağıtabilmesinde yatıyor. Bu yüksek hız, yüksek performanslı yeni nesil transistörlerin oluşturulması için çok önemli. Yeni teknoloji bütünleşik devreler ve yüksek performanslı cihazlar üretmek için kullanılabilecek."

Grafin, altıgen şeklindeki bal peteğine benzer yapılarla birbirine bağlı olan, sadece tek karbon plakası içeren ve ilerde silikonun yerini alacağı düşünülen bir madde. Sergilediği elektrik, optik, mekanik ve termal özellikler açısından oldukça ilgi çekici olan bu maddenin teknolojiye yönelik olası uygulamaları bilim insanları tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor.