Bilim 10 AĞUSTOS 2010 / 09:15

Bu ada Danimarka’nın imdadına yetişecek

Yenilenebilir enerji adası ile Danimarka’nın artan enerji ihtiyacı karşılanacak.

Yenilenebilir enerji adası ile Danimarka’nın artan enerji ihtiyacı karşılanacak.

Danimarka’nın bol rüzgarı ülkenin elektrik ihtiyacının bir kısmını karşılarken, inovatif bir tasarımla yaratılan yenilenebilir enerji adası ülkenin enerji yükünü daha da hafifletecek. Her geçen gün artan enerji ihtiyacına önemli bir çözüm sunacak olan bu adada, elde edilen yenilenebilir enerji depolanacak.

Asıl işlevi fazla enerji depolamak olan ada rüzgarın yanında deniz suyunu kullanarak Kopenhag’ın potansiyel elektrik tüketimine denk gelen enerjiyi üretecek. 25 rüzgar türbini kullanacak olan ada yenilenebilir enerjiyi aynı zamanda içerdiği fotovoltaik ve konsantre güneş jeneratörlerden elde edecek.

Kopenhag için gece gündüz çalışacak enerji deposu adanın yenilenebilir enerji konusunda bölgede çok önemli bir rol oynaması bekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun