Bilim 20 MAYIS 2009 / 13:03

Bilişimsel bilgi motoru: Wolfram Alpha

Küçük bir yazılım firması yeni İnternet arama servisi ile büyük bir adım atıyor.

Küçük bir yazılım firması yeni İnternet arama servisi ile büyük bir adım atıyor.


Wolfram Alpha adlı yeni yazılımın arkasındaki isim Wolfram Research Inc., bu yeni teknolojiyi "bilişimsel bilgi motoru" olarak adlandırıyor. Wolfram Alpha, sadece arama motoru görevi görmüyor. Bunun ötesinde, sınırlı veritabanlarını inceliyor, burdaki gerçeklere dayalı komputasyonları gösteriyor.


Sadece mevcut Web sayfalarına linkleri değil orjinal verileri de inceliyor. Örneğin bir şehir ismini girdiğinizde, o şehrin nüfus, yerel saati, haritadaki konumu, yakınındaki şehirler ve Wikipedia'da kayıtlı linki çıkıyor. Wolfram Alpha'nın ana sayfası, arama kelimelerinin dışında, ziyaretçilerin basit matematik hesaplamaları ve İngilizce sorular sormasına izin veriyor. Cuma günü başlatılan servis bu Pazartesi itibariyle kullanıcılardan toplam 22.7 milyon soru aldı. Dörtte üçü gerekli sonuçlara ulaştırıldı. Geri kalan kısımdaki hatalardan biri Türkiye ile ilgili verilerde. İstanbul'un nüfusu 9.7 milyon olarak gösteriliyor.


Google konu ile ilgili olarak: " Yararlı bilgi sağlayacak ve kullanıcı seçimini genişletecek bir yarışı memnuniyetle karşılarız" dedi. http://www.wolframalpha.com/