Bilim 22 HAZİRAN 2010 / 12:22

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplandı

Savunma ve uzay araştırmalarının ele alındığı Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan savunma da milli üretime işaret etti.

Savunma ve uzay araştırmalarının ele alındığı Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan savunma da milli üretime işaret etti.


Erdoğan, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Türk bilim insanlarına ve mühendislerine olan güveni ve TÜBİTAK enstitüleri, üniversiteler ve özel sektörün gayretleri sonunda, bunlar bizim ülkemizde yapılamaz söylemi, yerini kritik teknolojilerin milli olarak üretilmesi kararlılığına bırakmıştır" dedi.

2005 yılından itibaren savunma ve uzay araştırmalarını himayesi altına aldıktan sonra bu alanlara aktarılan kaynağın artırıldığını ifade eden Erdoğan, "2006-2010 arasında TÜBİTAK Savunma Harcamaları Programı çerçevesinde 46 projeye, 558 milyon lira ödenek tahsis edildi. Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığının ortak faaliyetleri ve kaynaklarının müşterek kullanımı ile bu alanlarda önemli adımlar atıldı. Bugün üniversitelerimizde, özel sektörde ve TÜBİTAK enstitülerinde bu doğrultuda büyük bir çaba harcanıyor, bu atılım devam etmekte ve sonuca da ulaşmaktadır. Sonuçlarını da almaktayız. Ve artık bu sonuçları alırken bunu ihraç eder duruma da Türkiye olarak gelmiş durumdayız" şeklinde konuştu.

Bakınız daha önceleri ihtiyaç duyulan, savunma araç, gereç ve mühimmatları, ithalat yolu ile satanın verdiğiyle yetinilerek sağlanılıyordu. Bunlar ülkemizde üretilse bile, teknolojinin transfer edildiği, kaynağın izin verdiği kadar bilgi ve teknoloji sahibi olabiliyordunuz. Tabii başkasının silahı ile gözü, kulağı, bilgi ve teknolojisiyle ne kadar güvenlik sağlanabileceğini sizlerin taktirine bırakıyorum. 1990'lardan itibaren TSK'nın, Türk bilim insanlarına ve mühendislerine olan güveni ve TÜBİTAK enstitüleri, üniversiteler ve özel sektörün gayretleri sonunda, 'bunlar bizim ülkemizde yapılamaz' söylemi, yerini kritik teknolojilerin milli olarak üretilmesi kararlılığına bırakmıştır.

Özellikle, 2005 yılından itibaren savunma ve uzay araştırmalarını himayem altına aldıktan sonraki dönemde söz konusu alanlara daha daha önceki dönemlerde ayrılan kaynağın katbekat fazlasını sağladık.

Tüm sektöre buradan özellikle sesleniyorum. Bu alanda ülkemizde bilgi kimde ve nerede ise lütfen ona ulaşın. Ama bilginin bedelini ödeyin. Bilgiyi üretenlere değer verin ki ülkemizde bilgi üreten de bilgi de çoğalsın. Artık şu husus herkes tarafından anlaşılmalıdır. Türkiye pek çok alanda olduğu gibi savunma teknolojilerinde kendi kendine yeter hale gelmektedir.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun