Bilim 24 HAZİRAN 2010 / 11:55

Bilim kurgu filmleri gerçek oluyor

Programlanabilen, hatta duruma göre hareket edebilen nano cihazlar üretildi.

Programlanabilen, hatta duruma göre hareket edebilen nano cihazlar üretildi.


Araştırmacılar duruma göre kendiliğinden hareket edip şekil değiştiren nano cihazlar yarattı. Öncelikle nano cihaz kavramını açıklayalım. Nano cihazlar, çok küçük boyutlardaki metal, plastik ya da benzer maddelerden yapılan, damarlar içinde bile dolaşabilecek cansız bileşenler olarak açıklanabilir. Bilim kurgu kitaplarında karşımıza çıkabilecek türden olan bu cihazların programlanabilir ve şartlara göre hareket edebilenlerinin yapıldığı açıklandı.

Harvard Medikal Okulu, Wyss Enstitüsü ve Dana-Faber Kanser Enstitüsü'nün araştırmaları sonucunda ortaya çıkan nano cihazları oluşturan DNA koşullara göre kendi şeklini değiştirebilirken, programlanarak da hareket edebiliyor.

Harvard Medikal Okulu'ndan yapılan açıklamaya göre, bu ve geliştirilecek benzer nano teknolojilerin medikal uygulamalar için çok uygun olduğu, DNA'nın biyolojik uyumluluğunun olması ve parçalanabilmesinin uygulamaları kolaylaştıracağı bildirildi. Üretilen nano cihazların bir başka kullanım alanı da insan vücudundaki hücrelere aktarılan nano cihazlar sayesinde kemik, kas, tendon gibi kısımların yer çekimine karşı daha hayanıklı olmaları sağlanabilir.

Wyss Enstitüsü Direktörü Don Ingber gelişmeyle yaşadıları heyecandan bahsederken, "Geliştirilen nano cihazlar, nano ölçekteki medikal cihaz ve ilaçları çok değiştirecek. Gereken programlamalarla doğrudan hastalıklı hücrenin bulunması sağlanabilir" dedi.