Bilim 13 OCAK 2016 / 17:46

Bilim insanları proteinin tekil görüntüsünü kaydetti

Hücrelerin yapı taşı olan proteinler, kemikten saça, kandan beyine tüm dokularda bulunarak; dokuların yenilenmesinde ve onarımında kullanılırlar.

Bilim insanları senelerdir insan vücudunda binlerce yer alan proteinleri görüntülemek için uğraşıyor. Bir grup bilim insanı, grafen kullanarak tek tek görüntülenemeyen proteinlerin tekil görüntüsünü almayı başardı.  Ekip şekilleri hakkında bir bilgimiz olmayan proteinleri görüntüleyerek, bu bilgiyi hastalıklarla mücadele için kullanacaklarını belirtti.

Grafen kâğıdına hedeflenen proteinleri yerleştiren bilim insanları, düşük enerjili holografi elektron mikroskobu kullanarak, proteinlerdeki elektronları yerinden oynattı. Böylece elektronların diğer elektronlarla etkileşimini görüntüleyebildiler. Mikroskoplardan gelen enerjinin proteini yok etmesinden dolayı çekilemeyen tekil fotoğraflar, düşük enerjili mikroskop kullanılarak çekilebildi. Ardından bilgisayar teknolojisi kullanılarak hologram görüntüsü, proteinlerin gerçek görüntüsüne dönüştürüldü.