Bilim 13 OCAK 2016 / 17:46

Bilim insanları proteinin tekil görüntüsünü kaydetti

Hücrelerin yapı taşı olan proteinler, kemikten saça, kandan beyine tüm dokularda bulunarak; dokuların yenilenmesinde ve onarımında kullanılırlar.

Bilim insanları senelerdir insan vücudunda binlerce yer alan proteinleri görüntülemek için uğraşıyor. Bir grup bilim insanı, grafen kullanarak tek tek görüntülenemeyen proteinlerin tekil görüntüsünü almayı başardı.  Ekip şekilleri hakkında bir bilgimiz olmayan proteinleri görüntüleyerek, bu bilgiyi hastalıklarla mücadele için kullanacaklarını belirtti.

Grafen kâğıdına hedeflenen proteinleri yerleştiren bilim insanları, düşük enerjili holografi elektron mikroskobu kullanarak, proteinlerdeki elektronları yerinden oynattı. Böylece elektronların diğer elektronlarla etkileşimini görüntüleyebildiler. Mikroskoplardan gelen enerjinin proteini yok etmesinden dolayı çekilemeyen tekil fotoğraflar, düşük enerjili mikroskop kullanılarak çekilebildi. Ardından bilgisayar teknolojisi kullanılarak hologram görüntüsü, proteinlerin gerçek görüntüsüne dönüştürüldü. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun