Bilim 06 AĞUSTOS 2012 / 14:48

Bilim insanları 'ölümsüzlüğe' cevap arıyor

Bilim insanları 'ölümsüzlüğe' cevap arıyor

İnsanlık tarihi boyunca belki de en çok sorulan soru olan “Ölümden sonra hayat var mı?” önümüzdeki 3 yıl içerisinde yanıt bulabilir. Kaliforniya Üniversitesi, aldığı 5 milyon dolarlık fonla ölüm, ölümden sonraki hayat, cennet ve cehennem kavramlarına yanıt arayacak.

Üç yıl sürecek “Ölümsüzlük Projesi”nin başında John Martin Fischer bulunurken, proje kapsamında irdelenecek “ölümsüzlük” konusu en dikkat çekici detay olarak göze çarpıyor. Konuyu değerlendiren Fischer, ölüme yaklaşma deneyimi ve benzer olayları belgelendirme, ölüm sonrası hakkında mantıklı ipuçları mı yoksa biyolojik açıklamaları olan yanılsamalar mı olduğunu çözmeyi amaçladıklarını söyledi. Proje kapsamında bilim insanları, filozoflar ve teologların fikirlerine danışılacağı gibi farklı dinlerdeki cennet-cehennem kavramları, ölümsüzlüğe bakış ve ölümden sonraki hayat gibi konular araştırılacak.

Projedeki inceleme konularını değerlendiren Fischer, “Ölümden sonra yaşam sıkıcı mıdır?”, “Ölüm yaşamı anlamlandırır mı?”, “Eğer ölemeyeceğimizi bilirsek cesaret gibi erdemlere sahip olabilir miyiz?” gibi sorulara yanıt aranacağını ifade ederken, proje sonunda ortaya çıkan belgeleri bir kitapta toplayacaklarını söyledi.

Fischer’a John Templeton Vakfı tarafından verilen bu fon, UCR’daki bir sosyal bilimler profesörüne bugüne kadar verilmiş en büyük meblağ. Projeyle birlikte, yıllardır ölüm sonrası deneyim yaşamış birçok insan sorularına cevap bulma şansı yakayacağı gibi, konunun birçok dine göre irdelenecek olması aradaki 'farklılıkların' kalkması açısından da oldukça faydalı olacağa benziyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun