Bilim 06 OCAK 2016 / 11:10

Bilim insanları maddeye yeni boyut kazandırıyor

Maddeye yeni boyut kazandırmaya çalışan bilim insanları ve mühendisler, 3 boyutlu atomları 2 boyutlu yapılara yerleştirmeye çalışıyorlar.

Bilim insanları eğer 3 boyutlu atomları 2 boyutlu yapılara yerleştirmeyi başarırlarsa, normal görünen ancak kullanılamayan elementler oluşturacak. Elementleri iki boyutlu yapma fikrinin, grafenin iki boyutlu ve 200 kat sert yapısı keşfedildiğinde ortaya çıktığını belirten bilim insanları şimdi ise fosfor, silikon, germanyum gibi farklı elementlerin iki boyutlu yapılarını oluşturmak için uğraştıklarını belirtiyor.

2016 yılı hedeflerinin bu maddeleri birleştirerek yeni, kullanışlı, sağlam malzemeler üretmek olduğunu vurgulayan bilim insanları, Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı bu dönüşümü üç boyutlu lazerler kullanarak gerçekleştiriyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun