Bilim 29 MART 2013 / 10:51

Bilim insanları iştah sorununa karşı çip geliştirecekler

İngiltere’deki bir grup bilim insanı, özellikle iştah sorunu olan insanların daha sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayacak bir mikroçip üzerinde çalışıyorlar. Birçok insan her ne kadar düzgün bir fiziğe sahip olmak istese de, sahip oldukları iştah sorunları sebebiyle psikolojik problemler dahi yaşayabiliyorlar. BBC’de yayınlanan habere göre, İngiltere’de yaşayan bilim insanları geliştirmeyi planladıkları “akıllı çip” ile bu sorunun önüne geçmeyi planlıyor. Nefsine hakim olamayan insanlar için mucize niteliği taşıyacak bu çip sayesinde, birçok insan hayat kalitesini üst seviyelere yükseltme imkânı yakalayacak.

Çipi, hayvanlar üzerinde test etmeye hazırlanan bilim insanları, bu yöntemin cerrahi yöntemlere göre oldukça kolay bir yöntem olduğunu savunuyorlar. Vagus sinirine “daha az yemek yeme” sinyalini göndermesi planan çip, herhangi bir yan etkiye maruz kalmadan kilo sorunu yaşayan insanların normal bir fiziğe kavuşmasını sağlayacak.

Projenin insanlar üzerinde denenmesine üç yıl içerisinde başlaması bekleniyor. Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.