Bilim 03 ARALIK 2012 / 15:32

Beynin sinirsel aktivitelerini taklit eden beyin simülasyonu geliştirildi

IQ testini geçen beyin simülasyonu: Spaun

Kanada'da Waterloo Üniversitesi'nden nörobilimci ve yazılım mühendislerinin birlikte çalışarak geliştirdiği beyin simülasyonu Spaun, nesneleri tanımanın yanı sıra beynin sinirsel aktivitelerini taklit ederek, IQ testini rahatlıkla çözebiliyor. IBM tarafından geliştirilen Watson veya Blue Brain ( Mavi Beyin) Projesi’ndeki yapay beyinlere göre artı özelliklere sahip olan Spaun, iki bölüme ayrılıyor. Bir bölümü beyin zarının etrafından bulunurken, diğer bölümü bazal ganglionda yer alan Spaun, iki buçuk milyon simüle nörondan, sanal göz ve gerçek robot kolundan oluşuyor. Spaun, veri olarak aldığı görsel verileri, beyin zarına taşıyarak görevlerin oluşmasını sağlıyor.

Spaun, numaraları tanıyıp, robot koluna yazdırabilmek için insan beyninin sergilediği yetenekleri gösterebilse de, görevleri tamamen bitirip, bitiremediğini henüz ayırt edemiyor.Her ne kadar beynin fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremese de, yakın gelecekte bunu yerine getirecek gibi görünüyor.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : simüle beyin spaun
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun