Bilim 02 ŞUBAT 2010 / 13:57

Beyaz çatılar kentleri serinletecek

Yapılan bir araştırmayla, çatıları beyaza boyamanın küresel ısınmanın etkilerini yavaşlatabileceğini gösterildi.

Yapılan bir araştırmayla, çatıları beyaza boyamanın küresel ısınmanın etkilerini yavaşlatabileceğini gösterildi.


 

Science Daily'nin haberine göre, Ulusal Atmosferi Araştırma Merkezi'nden (NCAR) ABD Enerji Sekreteri Steven Chu'nun yürüttüğü çalışma, çatıları beyaza boyamanın şehirleri serinleteceğini ve küresel ısınma etkilerinin yavaşlayacağını ortaya koydu. Beyaz çatıların en azından teoride şehrin ısısını azaltabileceğini düşünen bilim insanları, bunun pratikte de uygulanabilir olduğunu, ancak bu fikrin daha fazla araştırmayı gerektirdiğini düşünüyorlar.

Kırsal alanlardan daha ılık olan şehirler, özellikle küresel ısı değişimine karşı daha kırılgan. Asfalt yollar, katranlı çatılar ve diğer yapay yüzeyler güneşten gelen ısıyı fazlasıyla emiyor ve kırsal alanlara göre bu durum şehrin ısısını 2-5 derece oranında artırıyor. Ancak beyaz çatılar, güneşten gelen ısıyı geri yansıtarak ısı yükünü hafifletiyorlar. Bilim insanları, bunu daha çok yazın giyilen beyaz tişörtün etkisine benzetiyor.

Çalışma ekibinin bu araştırma için geliştirdiği bilgisayar modeli, yüzeylerin emdiği ya da yansıttığı güneşten gelen ısıları taklit ediyor. Model simülasyonlar, dünya üzerindeki faklı tip şehirlerin ideal bir görüntüsünü sağlarken bilim insanlarına, her çatının beyaza boyanması halinde şehrin ısınma oranının yüzde 33 oranında azaldığını gösteriyor. Bu dünyadaki kentlerin ortalama ısıyı özellikle yazın 0.7 derece azaltması anlamına geliyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun