Bilim 26 KASIM 2009 / 09:03

Bell Laboratuvarları'ndan ilk LTE saha testi

Alcatel-Lucent Bell Laboratuvarları, LTE tabanlı kablosuz genişbant ağların hızını artırmak için bu alanda ilk saha testini gerçekleştirdi.

Alcatel-Lucent Bell Laboratuvarları, LTE tabanlı kablosuz genişbant ağların hızını artırmak için bu alanda ilk saha testini gerçekleştirdi.


Alcatel-Lucent'ın araştırma kolu Bell Laboratuvarları, Koordine Çoklu Nokta Aktarımı (CoMP - Coordinated Multipoint Transmission) teknolojisine yönelik, sektörün ilk canlı saha testini gerçekleştirdi. Test, Deutsche Telekom Laboratuvarları, Fraunhofer Heinrich-Hertz Enstitüsü ve anten tedarikçisi Kathrein işbirliğiyle yapıldı. Bu yeni teknoloji, veri aktarım hızlarını artıracak ve hem LTE (Long Term Evolution) kablosuz genişbant hem de 3G ağlarında servis kalitesi ve verimlilikte tutarlılık sağlanmasına yardımcı olacak. CoMP, birden fazla antenden gelen sinyalleri koordine edip birleştirerek, mobil kullanıcıların bir LTE hücresinin merkezine yakın ya da bu merkezin dış kenarında bir konumdayken, video, fotoğraf ve benzeri yüksek bant genişliği hizmetlerine erişimine ve bunların paylaşımına imkan sağlayacak.

Bell Laboratuvarları'nın kablosuz ağlardaki rakipsiz araştırmalarına iyi bir örnek olan CoMP çözümü, özellikle Ağ MIMO (Multiple Input Multiple Output - Çoklu Giriş Çoklu Çıkış) tekniğinden yararlanıyor. Bell Laboratuvarları'nın öncülük ettiği bu teknik, sinyallerin birden fazla erişim noktasından aktarılmasını ve bu noktalara kabul edilmesini koordine ederek kablosuz ağlara yönelik müdahaleleri azaltıyor, verimliliği artırıyor.

Saha testleri esnasında mobil cihazlar ve baz istasyonları arasındaki aktarımlarda 2.6 GHz frekans bandı kullanıldı. Bunun, Avrupa'da ticari LTE hizmetlerinin sunulmasında hakim bant olması bekleniyor. Mobil cihazlardan gönderilen sinyaller, birbirinden 500 metre uzaktaki iki binada konumlandırılmış iki aktif telsiz ucu tarafından alınarak optik fiber bağlantı üzerinden merkezi bir birime yönlendirildi. Bu birim, Alcatel-Lucent LTE baz istasyonunun (eNodeB) modem ve kontrol elemanlarından oluşuyordu. Daha sonra, sinyalin gücünü artırmak için tüm sinyaller birleştirildi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun