Bilim 04 HAZİRAN 2010 / 12:25

Baz istasyonları enerji tasarrufu yapıyor

Turkcell'in 239 baz istasyonunda yaptığı çalışmalarla enerji tasarrufu sağlanıyor.

Turkcell'in 239 baz istasyonunda yaptığı çalışmalarla enerji tasarrufu sağlanıyor.


Turkcell şebekesinde kurduğu 239 baz istasyonunda güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanarak bir yılda 10 milyon kilovat saat enerji tasarrufu ediyor. Bu miktar 4 kişilik bir ailenin 127 yıllı elektrik tüketimine denk geliyor. Dünyada ilk olan uygulamayı tamamen Turkcell mühendisleri gerçekleştirdi.

Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, bayiler, iş ortakları ve tedarikçiler ile toplumda çevre bilincini arttırmak amacıyla yola çıktıkları ifade etti.

Çevreyle ilgili projeleri adım adım hayata geçirdiklerini anlatan Öztürkler, "Bu kapsamda, şirket içi operasyonlarımızda tüm kaynaklarımızı daha tasarruflu kullanmaya özen gösteriyoruz. Sürdürülebilir çevreci uygulamalara ve alternatif enerji kaynaklarına yatırım yapma arzusundayız" dedi.

Turkcell'in binalarında musluklardan akan kullanım suyunun tazyiki azaltılarak su tüketimini yüzde 20 oranında azalttıklarını dile getiren Öztürkler, Turkcell'in tüm kontör kartlarının poşetlenmesi uygulamasından vazgeçerek, plastik kullanımını yüzde 95 oranında azalttıklarına dikkati çekti.

Kağıt tasarrufunu teşvik etmek amacıyla faturaları e-posta ve mesaj yoluyla gönderme uygulamaları bulunduğunu hatırlatan Öztürkler, e-fatura hizmetinden 2,2 milyon müşterinin yararlandığını kaydetti.

2009 yılında 41 milyon A4 kağıt karşılığı 193 ton kağıt ve 3 bin 900 ağaç, bu yıl da bu güne kadar 21 Milyon A4 kağıt karşılığı 100 ton kağıt ve 1 bin 995 ağaç kurtarıldı.

Fiziksel kontör yerine dijital kontör satışı ile 1,5 senede böylece 45 ton kağıt tasarrufu sağlandı. Ürün ve servis tanıtım föylerinin kaldırılması ile 42 Ton kağıt tasarrufu gerçekleşti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun